Urządzanie ogrodu to podróż krok po kroku do upragnionego celu. Wybór roślin do ogrodu jednak może przyprawić o zawrót głowy. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednie rośliny, zaplanować i stworzyć swój własny ogród marzeń.
Ważne wnioski:
- Zróżnicowanie kolorów roślin wpływa na kompozycję ogrodu.
- Rośliny o różnych kolorach mają różne funkcje w ogrodzie.
- Wybór roślin zależy od preferencji i wymagań ogrodnika.
- Kolor żółty pasuje do niebieskiego, fioletowego i szarego.
- Rośliny pomarańczowe dodają energii i ciepła do ogrodu.
- Zastosowanie roślin czerwonych przyciąga uwagę i nadaje intensywności.
Jak wybrać rośliny do ogrodu?
Nawet zaprawieni w boju ogrodnicy czasem zapędzają się z wizją ogrodu, która może nie być realistyczna. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie, warto skonfrontować swoje marzenia z rzeczywistością. Przy wyborze roślin do ogrodu warto wziąć pod uwagę przeznaczenie, środowisko, rozmiar rośliny oraz ich wymagania. Zdecydowanie warto wybrać rośliny, które pasują do naszych oczekiwań i są łatwe w pielęgnacji.
Drzewa w ogrodzie stanowią doskonały punkt odniesienia dla innych roślin i pełnią funkcje takie jak wprowadzenie uroku, dodanie charakteru, oczyszczenie powietrza oraz zapewnienie cienia. Zarówno drzewa, jak i duże krzewy pełnią funkcje dekoracyjne i ochronne w ogrodzie. Rośliny jednoroczne wymagają więcej czasu na pielęgnację, zazwyczaj potrzebują słonecznego stanowiska, regularnego podlewania, odchwaszczania i odżywiania. Byliny są roślinami wieloletnimi i dobrze radzą sobie w różnych warunkach klimatycznych. Pnącza są doskonałe do stworzenia niezwykłego klimatu w ogrodzie oraz zasłaniania nieatrakcyjnych elementów. Różne rośliny kwitną w różnych porach roku, co daje możliwość stworzenia efektownych kompozycji.
W komponowaniu roślin ogrodowych zaleca się umieszczanie drzew i wysokich krzewów z tyłu rabaty, wyższych gatunków kwitnących w środku, a najniższych na przodzie. Różaneczniki, azalie i hortensje ogrodowe to kwitnące krzewy idealne do sadzenia w miejscach o dużym zacienieniu. Do mocno nasłonecznionych ogrodów z powodzeniem można wybrać rośliny takie jak lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, krwawnik ogrodowy czy rudbekia.
W aranżacji ogrodu, rośliny odgrywają kluczową rolę, tworząc harmonijną całość. Obecność roślin w ogrodzie poprawia jakość powietrza, zapewniając wyższy komfort wypoczynku. W ogrodnictwie istnieją ciekawe trendy, które kierują się zarówno gustami miłośników roślin, jak i warunkami siedliskowymi. Wzrost roślin zależy od dostosowania do warunków siedliskowych, takich jak stanowisko słoneczne czy cieniste. Gatunki roślin o kolorowych liściach są modne i stanowią efektowny element ogrodu. Rośliny o pokroju wąskokolumnowym są popularne do aranżacji mniejszych ogrodów, osiągając szerokość maksymalną około 100 cm. Małe drzewa o kulistej koronie oraz drzewa o pokroju zwisłym dodają romantycznego charakteru ogrodowi. W modnych ogrodach niezbędne są niektóre byliny, takie jak szałwia, trawy ozdobne, jeżówki czy żelaźniak.
Jakie gatunki roślin dla początkujących?
Dla osób początkujących w ogrodnictwie, warto rozważyć wybór gatunków roślin, które są łatwe w uprawie i niezbyt wymagające.
Drzewa, które są mało kłopotliwe, a zarazem atrakcyjne dla początkujących to brzoza, świerk oraz jodła koreańska.
Krzewy takie jak tuje, jałowce, sosny górskie lub kosodrzewina również są mało wymagające i dostosowują się do różnych warunków.
Formy szczepione na pniu, takie jak świerki, modrzewie czy jodły, to ciekawy i efektowny wybór dla ogrodu.
Wśród krzewów liściastych, które są mało angażujące, warto rozważyć berberys, forsycję, bez lilak oraz dereń.
Byliny takie jak rozchodniki, rojniki, liliowce czy barwinek pospolity są także łatwe w uprawie i stanowią doskonałe uzupełnienie nasadzeń.
Must-have każdego ogrodu to rośliny takie jak róża, hortensja, trawy ozdobne, lawenda, bukszpan oraz lagerstroemia.
Wniosek
Planowanie ogrodu i wybór odpowiednich roślin mogą być wyzwaniem, zwłaszcza dla osób początkujących. Jednak z praktycznym poradnikiem i dobrze dobranymi roślinami, stworzenie swojego wymarzonego ogrodu staje się łatwiejsze. Przemyślane wybory roślin, uwzględnienie ich przeznaczenia, wymagań oraz warunków środowiskowych sprawią, że Twój ogród będzie piękny i łatwy do utrzymania. Pamiętaj, że ogrodnictwo to proces nauki i eksperymentów, więc nie wahaj się próbować różnych gatunków roślin, aż znajdziesz te idealne do swojego ogrodu.
W sklepach ogrodniczych dostępnych jest tysiące różnych gatunków roślin ozdobnych, doskonałych do przydomowego ogrodu. Rośliny do ogrodu można podzielić na sezonowe, wieloletnie liściaste oraz zimozielone, zachowujące liście przez cały rok. Ważne jest kompletowanie roślin po kilka sztuk z tego samego gatunku, zwłaszcza drobnych roślin, natomiast pojedyncze egzemplarze nadają się do sadzenia jako szkielet ogrodu. Gleba, na jakiej planuje się posadzenie roślin, musi zostać gruntownie zbadana pod kątem kwasowości, przepuszczalności oraz składu, aby spełniać indywidualne wymagania roślin. Inspiracje do aranżacji ogrodu można czerpać z sieci, obserwując także aranżacje w sąsiedztwie. Różne style ogrodów jak francuski, nowoczesny, rustykalny czy japoński pozwalają wybrać aranżację dopasowaną do architektury budynku i osobistych preferencji.
Gleba zasadowa (pH 6,6 i więcej) nie jest odpowiednia dla roślin, takich jak kamelia, rododendron, azalia, hortensja, begonia itp. Rośliny takie jak surfinia, lantana i cynia kwitną najlepiej w pełnym słońcu. Ogród powinien być zaplanowany uwzględniając różne czynniki, takie jak ochrona przed wiatrami, bliskość miejsca do podlewania, obszary nachylone itp. Lokalne odmiany roślin są dostosowane do klimatu i wymagają mniej podlewania i pielęgnacji. Gatunki długo kwitnące, jak werbena, pelargonia, szałwia czy hibiskus, pozwalają cieszyć się kwiatami przez całe lato. Ogród harmonijny powinien uwzględniać różne poziomy roślin: wysokie (ostróżka, słoneczniki), średnie (szałwia, gaura), małe (petunie, werbeny). Kontrast między przeciwstawianymi kolorami (żółty/niebieski, fuksja/pomarańczowy) lub komplementarne (różowy, fuksja i niebieski) tworzy efektowne ogrodowe kompozycje. Rośliny takie jak cebule ozdobne mogą chronić inne rośliny przed chorobami grzybowymi. Nasadzenia z goździków lub nagietków mogą odstraszać owady i nicienie. Dobór roślin do doniczek powinien uwzględniać ich wymagania dotyczące podłoża i podlewania. Obcinanie zużytych kwiatostanów może przedłużyć okres kwitnienia roślin w doniczkach.